Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co ve skutečnosti říkají výsledky voleb do Evropského parlamentu?

30. 05. 2014 0:52:18
Jistý český politik se nechal slyšet, že volby do Evropského parlamentu ukázaly, že Češi o EU smýšlejí pozitivně. Netuším, jestli mu mizerná volební účast přijde jako relevantní ukazatel české „lásky“ k Unii, pokud ano, spíš bych si troufal tvrdit, že lze mluvit o znechucení touto institucí. Výsledky voleb v ČR nedokazují skoro nic, krom toho že strany s jakžtakž disciplinovanou voličskou základnou těží na nízké voličské účasti.

Výsledky byly celkem předpokladatelné, snad jedině zisk mandátu pro lehce euroskeptického Petra Macha ze Svobodných mohl být pro některé překvapením, nelze však opomenout, že šlo o úspěch z jisté části vyvolaný celkem výraznou změnou rétoriky. Od vystoupení z EU Svobodní ustoupili na pozici reformátorů a hledačů „euronesmyslů“.

Dvě české strany, které lze považovat za nacionalistické, nedosáhly na rozdíl od mnoha svých evropských kolegů (o nichž bude ještě řeč) žádného výrazného úspěchu. Je zde ovšem chtě nechtě třeba rozlišit mezi Dělnickou stranou sociální spravedlnosti a Ne Bruselu – Národní Demokracií. DSSS, která, pokud započteme období její předchůdkyně Dělnické Strany, působí již jedenáct let, dosáhla výsledku vyloženě tristního. Pohybovat se okolo půl procenta odevzdaných hlasů při mizerné volební účasti symbolizuje, že strana má jen relativně úzké jádro svých skalních voličů bez potenciálu oslovit váhající a také, že přišla o pozici „protestní strany“.

NB-ND sice dosáhla výsledku o pár desetin procenta horšího, což ale v realitě znamenalo rozdíl jen několik stovek hlasů a vzhledem k tomu, že tato strana působí jen pár měsíců, myslím že nikdo neočekával, jak se říká, „žádný zázrak“.

Celková situace v Evropě je ovšem výrazně jiná. Euroskeptické a otevřeně nacionalistické strany dosáhly výrazných výsledků. Výhra Front National ve Francii (24,95%, 24 mandátů), kdy vládnoucí Socialistická strana prezidenta Hollanda skončila s desetiprocentní ztrátou na FN, byla jen třešničkou na dortu. V Dánsku zvítězila Dansk Folkeparti (26,6%, 4 mandáty), která je svým zaměřením národně konzervativní a euroskeptická, v Británii pak United Kingdom Independence Party (26,77%, 24 mandátů) v čele se známým kritikem EU Nigelem Faragem. V Maďarsku se na druhé místo probojovala strana Jobbik, ve Finsku se jako třetí umístila strana Praví Finové, na stejné pozici skončili rakouští Svobodní (FPÖ) a řecký Zlatý Úsvit. Dílčí úspěchy zaznamenaly strany obdobného ražení i v jiných evropských zemích.

Zejména historický úspěch FN způsobil špatně zakrývané zděšení v liberálních a pro-imigračních a eurohujerských kruzích. Pokud nám tedy o víkendu proběhnuvší volby něco řekly, pak to, že v Evropě roste počet lidí, kteří jednak odmítají stále markantněji selhávající ideologii multikulturalismu a s tím spojenou nekontrolovanou imigraci kulturně odlišných cizinců, za druhé pak vzrůstající eurocentralismus. Blýská se v Evropě na lepší časy? Bude-li tento trend v dalších letech pokračovat, a za současného stavu nevidím důvod, proč by neměl, pak snad ano...

P.S.: Pravopisné chyby v rychlosti opraveny, zapracovala únava a noční hodina, čtenářům se omlouvám.

Autor: Adam Berčík | pátek 30.5.2014 0:52 | karma článku: 18.22 | přečteno: 851x


Další články blogera

Adam Berčík

Poraženecká mentalita a čekání na Godota

Situace Evropy je špatná. Sám jsem dokonce již několikrát i veřejně říkal (případně napsal), že je hodně špatná, možná i nejhorší v historii vzhledem k tomu, že útok na Evropu nepřichází jen zvenčí, ale i zvnitřku.

10.12.2015 v 23:46 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 377 | Diskuse

Adam Berčík

My jsme vám to říkali!

Nemám, a věřím, že ani nikdo jiný, kdo vás léta varoval, radost z toho že jsem měl pravdu. Nechci, aby se kontinent, který je mou vlastí, stal bojištěm. Nechci, aby lidé umírali. Ale děje se to.

14.11.2015 v 5:09 | Karma článku: 39.16 | Přečteno: 3209 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Šedivý

Téze: použití Armády České republiky

Je navýsost politickým rozhodnutím, jak bude ČR prosazovat a hájit své národní zájmy a jakou roli v tomto schématu bude hrát armáda.

20.7.2018 v 15:00 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 147 | Diskuse

Libor Čermák

A to nepřítelství mezi Ruskem a USA být jako musí?

Donald Trump se s Vladimírem Putinem snaží dohodnout. Dokonce ho pozval do Bílého domu. Ale jak jsem slyšel, jsou lidé, kteří si nějakou dohodu mezi USA a Ruskem nepřejí. Jako by si přáli, aby toto nepřátelství trvalo i nadále.

20.7.2018 v 14:19 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 378 |

Karel Ábelovský

Nová vláda? A s důvěrou? No nazdar, "česko" - Quo vadis?

Není to zde poprvé, kdy naprosto vážně přemýšlím o tom, zda v "česku" už přišla ona tzv. "většina" lidí o rozum, a nahradila ho oním "zdravým, selským, asi ve vlastní šťávě udušeným" a poté nejspíš "na třicet let zakonzervovaným".

20.7.2018 v 12:52 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 463 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Izrael: Slovo k novému základnímu zákonu

„Historickou vlastí českého národa jsou české země, v nichž byla zřízena nejprve Československá republika a později Česká republika.“ Připadá vám tato věta zvláštní či hodná kritiky?

20.7.2018 v 7:59 | Karma článku: 25.66 | Přečteno: 469 | Diskuse

Petr Štrompf

Dobrý den, jsem váš kandidát do Senátu

Tak už je máme doma. Koho? No přece kandidáty do Senátu, které nyní nacházíme v našich dopisních schránkách. Kdo jsou a proč kandidují? To nám v tom „osobním dopise“ sdělují a nenajdete v textu nic, v čem by někdy pochybili.

20.7.2018 v 7:56 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 223 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1311

Narodil jsem se v Ústí nad Labem v roce 1988. Zajímám se o politiku, společnost a kulturu, jsem aktivistou Generace Identity, členem Mensy ČR, obdivovatel anglického spisovatele G.K.Chestertona a bibliofil. Moje názory jsou, dalo by se říci, nekonformní a politicky ne zrovna korektní. Vadí mi bezhlavá adorace všeho možného jen proto, že je to zrovna "moderní" a dávám přednost tradičním hodnotám. Ideově se hlásím k identitářství. Twitter: https://twitter.com/Adam_Bercik

Najdete na iDNES.cz